O sumă de 25 de milioane de lei va fi alocată pentru implementarea a 30 de proiecte incluse în Programul activităților de reintegrare a țării pentru anul 2026, care a fost aprobat astăzi de Guvern, transmite MOLDPRES.
Programul cuprinde 30 de proiecte ce urmează a fi implementate în localitățile din Zona de Securitate, care au drept scop finanțarea unor inițiative și activități de dezvoltare comunitară și regională, modernizarea instituțiilor medico-sanitare, celor din sistemul educațional, din domeniul culturii și sportului, consolidarea rezilienței energetice. Inițiativele au drept scop să contribuie la promovarea măsurilor de consolidare a încrederii între populația de pe ambele maluri ale Nistrului, precum și la realizarea obiectivului strategic de reintegrare a țării.
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, a declarat la ședința Executivului că proiectele au fost evaluate și calificate de către o comisie instituită de Guvern.
Totodată, Programul prevede alocarea către Consiliul raional Dubăsari a mijloacelor financiare în sumă de 3 milioane de lei în vederea compensării parțiale a cheltuielilor suportate de proprietarii terenurilor amplasate după traseul Rîbnița-Tiraspol.
Autoritățile administrației publice centrale și locale care vor beneficia de mijloace financiare în baza Programului, vor avea obligația de a le valorifica conform destinației până la încheierea exercițiului bugetar din anul 2026 și de a prezenta către Biroul politici de reintegrare până la 15 ianuarie 2027, rapoartele anuale privind utilizarea mijloacelor alocate.
Proiectele au fost selectate în urma unui concurs, desfășurat în perioada 12 ianuarie – 6 martie 2026, la care au participat 103 propuneri de proiecte.